Lwów 2019 - warsztaty fotograficzne

W październiku miałem przyjemność prowadzić warsztaty fotograficzne we Lwowie, organizowane przez Centrum historii miejskiej Europy Środkowo-Wschodniej we Lwowie oraz Akademia Dwa Plany w Rzeszowie. W trakcie warsztatów zmierzyliśmy się z modernistyczną architekturą projektu Anatolija Konsulova (nie było łatwo!) oraz luźnym fotografowaniu miasta. Dzięki serdeczne za fajne towarzystwo i do zobaczenia w styczniu!
PS. Załączam krótki film nagrany telefonem, taki backstage fotograficznych zmagań :)
Wystawa fotografii “Żywioły/Woda” - kolektyw fotografów National Geographic Polska

Mam spore zaległości w publikacji newsów, które w momencie publikacji newsem już nie są :) Niestety mój kalendarz został tak przeładowany, że ogarniam tylko bieżące zadania. Mam nadzieję, że to się zmieni a tymczasem chciałem wspomnieć o bardzo ważnej wystawie - “Żywioły/Woda”. Ważnej, ponieważ to pierwsza wystawa kolektywu fotografów National Geographic Polska! Jak to bardzo fajnie napisała Asia Kinowska:

“Marek Arcimowicz, Paweł Młodkowski, Mikolaj Nowacki oraz Marcin Zaborowski – fotografowie, którzy są stałymi współpracownikami National Geographic Magazine Poland. Abstrakcyjne formy lodu na rzece. Jezioro, zatoka, w końcu i morze. A wtedy łodzie i plaże, a z nimi turyści i uchodźcy. Przyroda i człowiek, w nierównej walce. Woda. Jeden z czterech żywiołów. W różnych stanach skupienia, wielkości.

Przez jednych pożądana, przez innych przeklinana. I tak od zarania. Woda, która dzieli i łączy. Daje życie i pożywienie, ale potrafi też niszczyć. Jak to żywioł.

W kolorze i czarnobieli. Woda przenika przez wszystkie te zdjęcia. Stanowi pretekst do zebrania czterech opowieści,
uporządkowanie kilku historii. Tak różnych, jak autorzy.

„Żywioły/woda” to pierwsza wystawa zbiorowa Kolektywu fotografów National Geographic Polska!

Czterech autorów, których łączy charakter pracy – są fotoreporterami. Cztery zupełnie inne miejsca, opowieści, spojrzenia. Historie bliskie i dalekie, w Polsce lub na przysłowiowym końcu świata. Czasem skupione na bohaterach (zbiorowych): plemię Badjao czy Rohingjowie, gdzie żywioł jest jedynie pretekstem do zatrzymania się nad historią. Czasem to sama woda jest bohaterką główną – jej formy i tętniące nad nią życie. Każdy z autorów zupełnie inaczej opowiada swoją historię, wyjaśnia i dopowiada słowami.”


Tutaj znajdziecie kilka zdjęć z wernisażu a tutaj link do wideo ze spotkania po wernisażu

Wystawa czynna do 11 września 2019.

Partner medialny: National Geographic Polska

Wsparcie kuratorskie: Joanna Kinowska8. Festiwal Kultur i Podróży “Ciekawi Świata” - Białystok

W najbliższych dniach będę mieć przyjemność uczestniczyć w 8. Festiwalu Kultur i Podróży “Ciekawi Świata”, organizowany przez Białostocki Ośrodek Kultury. Takie wydarzenia bardzo mnie cieszą, ponieważ są doskonałą okazją do pokazania szerszej widowni tematu, na którym szczególnie mi zależy - Rohingya.


W ramach festiwalu, w piątek 26.10.2018 o godz. 18:00, rozpocznę wystawą “Newcomers” a godz. 19:00 będę mieć przyjemność poprowadzenia spotkania i opowieści o prześladowanej mniejszości muzułmańskiej, zamieszkującej północno-zachodni stan Arakan w Birmie.

PS. Prywatnie bardzo się cieszę, ponieważ w Białymstoku byłem lata świetlne temu oraz będzie okazja do odwiedzenia Krzysztofa Qbasa :) 

Do zobaczenia!

PS2. Poniżej szczegółowy program festiwalu:

25 października 2018, czwartek 
18:00 – Ola i Karol Lewandowscy: Ciekawi Świata: Busem przez Świat w Białymstoku. Alaska i Kanada – prezentacja
sala Forum, bilet: 10 zł

26 października 2018, piątek 
18:00 – Marcin Zaborowski: Newcomers – wernisaż wystawy
foyer Forum, wstęp wolny
19:00 – Marcin Zaborowski: Rohingjowie. Życie birmańskich muzułmanów – prezentacja
sala Forum, bilet: 10 zł
Marcin Zaborowski: Rohingja - wystawa i prezentacja

27 października 2018, sobota 
11:00 – Mali Odkrywcy: Małgorzata i Marcin Złomscy: Afryka – śladami Stasia i Nel – prezentacja dla dzieci w wieku 4+
klub Fama, bilet: 5 zł
Mali Odkrywcy czyli “Ciekawi Świata” dla najmłodszych
14:00 – Małgorzata i Marcin Złomscy: Pacyfik – wyspy szczęśliwe – prezentacja*
sala Forum, bilet: 10 zł
15:30 – Adam Kwaśny: Kuba – wyspa spotkań – prezentacja*
sala Forum, bilet: 10 zł
17:00 – Tomek Habdas: Północny dach Afryki – jak zdobyć Toubkal – prezentacja*
sala Forum, bilet: 10 zł
18:30 – Dominik Skurzak: Afryka naprawdę – prezentacja*
sala Forum, bilet: 10 zł
21:00 – Gooral Live: Ethno Elektro Afterparty – festiwalowe afterparty*
klub Fama, bilet: 10 zł
Na sobotnie wydarzenia oznaczone gwiazdką można kupić karnet (40 zł).

28 października 2018, niedziela 
11:00 – Mali Odkrywcy: Małgorzata Zdziechowska / Polska Dr Dolittle: Sierociniec dla dzikich zwierząt – prezentacja w wieku 4+
klub Fama, bilet: 5 zł
Mali Odkrywcy czyli “Ciekawi Świata” dla najmłodszych
14:00 – Katarzyna i Marek Szewczyk: Oman - z niemowlakiem na pustyni – prezentacja*
sala Forum, bilet: 10 zł
15:30 – Justyna i Tomasz / Jest średnio: Dlaczego nie warto podróżować? – prezentacja*
sala Forum, bilet: 10 zł
17:00 – Aleksandra Świstow: Laowai w wielkim mieście – prezentacja*
sala Forum, bilet: 10 zł
18:30 – Ewa Chojnowska: Ranking najciekawszych miejsc na świecie – prezentacja*
sala Forum, bilet: 10 zł
20:30 – Ciekawi Świata / Koncert: Tim McMillan & Rachel Snow (Australia)
klub Fama, bilet: 15 zł (przedsprzedaż) / 20 zł (w dniu koncertu)
Na niedzielne wydarzenia oznaczone gwiazdką można kupić karnet (30 zł).

29 października 2018, poniedziałek 
17:00 – Ostatni górale - pokaz filmu + spotkanie z twórcami (reż. Filip Luft)
kino Forum, bilet: 10 zł
19:00 – Tony Halik i Elżbieta Dzikowska – prezentacja
sala Forum, bilet: 10 zł

Prowadzenie festiwalu – Piotr Doliński
Wydarzenia odbywają się w sali Forum i klubie Fama przy ul. Legionowej 5.
“Popatrz na nas trochę inaczej” - sesja

W zeszły piątek miałem przyjemność realizować część wyjątkowej kampanii społecznej “Popatrz na nas trochę inaczej”, wykonywanej na rzecz integracji oraz zapobiegania dyskryminacji osób niepełnosprawnych.  Sesja była bardzo wymagająca (to mój studyjny debiut) ale przede wszystkim cieszę się, że miałem ten przywilej przez kilka godzin zdobyć uśmiechy najmłodszych. 

Dzisiaj tylko szybko zajawka pierwszej modelki - Idy. Więcej materiału wkrótce, po powrocie z festiwalu “Ciekawi Świata”
Festival MDF - MUSIC.DESIGN.FORM / Filharmonia

Ostatni tydzień to czas wytężonej pracy i dokumentacji festiwalu MDF - MUSIC.DESIGN.FORM, organizowanego po raz pierwszy przez Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Wspólnie z Wojtkiem Grzędzińskim mieliśmy przyjemność fotografowania warsztatów, koncertów, wystaw i wszystkiego co wydawało nam się ciekawe :) To był intensywny ale bardzo serdeczny czas :) Zapraszam do galerii zdjęć oraz podsumowania festiwalu na stronie Filharmonii.


Wystawa “Newcomers” - Stara Galeria ZPAF, Warszawa

Zapraszam serdecznie na wernisaż wystawy “Newcomers”, który odbędzie się w dniu 25.07.2018 (środa) w Starej Galerii ZPAF. Po wernisażu rozpoczniemy spotkanie autorskie, które poprowadzi p. Andrzej Zygmuntowicz.

Wystawa będzie dostępna dla odwiedzających do dnia 17.08.2018. Do zobaczenia!


Informacje organizacyjne:

Stara Galeria Związku Polskich Artystów Fotografików, Plac Zamkowy 8, Warszawa 
Wernisaż w środę 25 lipca o godz. 19:30, ekspozycja do 17 sierpnia 2018. 
Spotkanie autorskie po wernisażu o godz. 20:00, poprowadzi Andrzej Zygmuntowicz 
Sponsor wystawy: Canon, Patron wystawy: National Geographic Polska
Galeria czynna od poniedziałku do piątku w godz. 12-18, w soboty i niedziele 14-18 

NEWCOMERS - Marcin Zaborowski
Rohingjowie to muzułmańska mniejszość etniczna. Zamieszkują birmański stan Arakan (Rakhine), położony na zachodzie kraju i graniczący z Bangladeszem. Ustępują liczebnie buddyjskim Arakańczykom, z którymi od kilku dekad pozostają we wrogich stosunkach. Na mocy przyjętej w 1982 roku ustawy o narodowościach, rząd Birmy oficjalnie nie uznaje Rohingjów za odrębną grupę. Stanowisko to podparł budzący kontrowersje i wątpliwy metodologicznie oficjalny spis 135 „narodów” Birmy, który ostatecznie wykluczył Rohingjów ze społeczeństwa. Jako nieuznana grupa etniczna są traktowani przez rząd birmański jak nielegalni imigranci, a w konsekwencji na ziemi, którą zamieszkują od pokoleń, pozostają bezpaństwowcami. Prześladowania Rohingjów mają charakter systemowy, zaś ostatni exodus, w którym 630 tysięcy Rohingjów uciekło z Birmy do Bangladeszu, jest powracającym akordem w toczącym się od czterech dekad dramacie. 
W piątek 25 sierpnia 2017 roku grupa partyzantów zaatakowała w Birmie posterunki policji i wojska. 
W akcji zginęło 59 partyzantów i 12 członków birmańskich sił bezpieczeństwa. Do ataku przyznała się Arakańska Armia Zbawienia Rohingjów, nowo powstała organizacja, na czele której stanął urodzony w Pakistanie potomek emigrantów ze stanu Arakan - Atta Ullah. Nad Rohingjami w jednej chwili roztoczyło się widmo pogromu. Odwet sił birmańskich prowadzony wraz z wsparciem buddyjskich mieszkańców wiosek był natychmiastowy i na niespotykaną od lat skalę. Wioski Rohingjów były otaczane i ostrzeliwane z moździerzy. Gwałcono kobiety, zabijano dorosłych i dzieci, bito, łamano ręce i nogi. W ogniu stawały całe osady, które później równano z ziemią. Majątki, od ryżu po złoto, zostały zrabowane. Rohingjowie, uciekając do pobliskiego Bangladeszu, ratowali życie. Atak skierowany był głównie w ludność cywilną i został określony przez ONZ jako „podręcznikowy przykład czystek etnicznych”. Tu zaczął się kolejny dramat dla wielu rodzin. Przepełnione ludźmi łodzie tonęły, a droga lądowa została zaminowana przez siły birmańskie. Ci, którym się udało, znaleźli schronienie w nowo powstałych obozach. Według szacunków ISCG żyje w nich obecnie ok. 834 000 uchodźców. W dwa miesiące wzgórza zamieniły się w abstrakcyjne „miasta”, sięgające po horyzont. Exodus Rohingjów stał się jedną z największych katastrof humanitarnych ostatnich 20 lat. 
„Newcomers” to kolejna odsłona projektu dokumentalnego „Rohingyas”, który autor rozpoczął w 2013 roku. Projekt jest zapisem historii bohaterów i losów prześladowanej społeczności Rohingja, w okrutny sposób wykluczonych ze społeczeństwa. 
dr. Michał Lubina / Marcin ZaborowskiSpotkanie autorskie - Rzeszów

Ostatnie tygodnie były bardzo intensywne. Dopiero co skończył się FotoCamp 2018, po którym dochodziłem do siebie kilka dni :)  by już za chwilę wyjechać do Rzeszowa na spotkanie autorskie w ramach festiwalu ”Wschód Kultury - Europejski Stadion Kultury 2018”.  Szkoda tylko, że nie zostałem w Rzeszowie dłużej niż kilkanaście godzin - miasto to ma swój klimat, który przyciąga.

Serdeczne podziękowania dla Piotra i Mariusza z Rzeszowskiej Akademii Fotografii za zaproszenie i podjęcie!
Wyjątkowy festiwal fotografii - FOTOCAMP 2018


Serdecznie zapraszam na wyjątkowy festiwal fotografii FotoCamp2018!

Będzie to pierwsza edycja imprezy, utrzymywanej w luźnej konwencji plenerowej zabawy. Przez trzy dni i trzy noce zorganizujemy dla Was kilkadziesiąt warsztatów, spotkań i  prezentacji. Poprowadzą je wybitni specjaliści w swoich dziedzinach - w tym czołówka polskich fotografów:

 • TOMASZ TOMASZEWSKI 
 • ADAM NURKIEWICZ
 • MAREK ARCIMOWICZ
 • PAWEŁ MŁODKOWSKI
 • IWONA EL TANBOULI
 • MARCIN ZABOROWSKI
 • KRYSTIAN BIELATOWICZ
 • WOJCIECH GRZĘDZIŃSKI
 • MACIEK NABRDALIK
 • JOANNA KINOWSKA
 • MIKOŁAJ NOWACKI
 • MACIEJ MOSKWA
 • ADAM BRZOZA
 • TOMASZ SIKORA
 • ROBERT WOLAŃSKI

Nietypowa konwencja festiwalu czyni FotoCamp 2018 wyjątkowym wydarzeniem – będziecie mogli nie tylko posłuchać i uczyć się od najlepszych ale przede wszystkim będziemy dla Was przez cały ten czas, rozmawiając z Wami w blasku ogniska i przy akompaniamencie koncertów WOLNEJ GRUPY BUKOWINA, FOLUBA i JAZZGOT. Wszystko to odbędzie się w pięknej scenerii Karkonoszy.

Bogata oferta warsztatów zadowoli każdego – od amatorów, po fotografów zaawansowanych.

Dodatkowo zaprosiliśmy do współpracy producentów czołowych marek na świecie, którzy zaprezentują swój sprzęt i produkty w trakcie imprezy. Z pomocą fachowców będzie mogli zapoznać się z możliwościami optyki, aparatów, drukarek lub porozmawiać jak dobrać najlepszy papier do swoich fotografii lub wydać fotoksiążkę.

Przewidzieliśmy także czas na przeglądy portfolio. Zabierzcie swoje zdjęcie, pomysły i projekty, o których chętnie z Wami porozmawiamy.

Standardowy bilet na całą imprezę upoważnia do:

 • Uczestnictwa w festiwalu przez 3 dni i 3 noce, dostęp do wszystkich atrakcji festiwalu zgodnie z programem.
 • Wyżywienia (śniadania i obiadokolacje) na Camp66.
 • Rozbicie własnego namiotu na Camp66.

Oferujemy także opcję biletów trzydniowych, bez noclegu na Camp66, oraz bilety jednodobowe. Dzieci do lat 8 wstęp bezpłatny, młodzież do 18 roku życia- 50% zniżki.

Do zobaczenia 14 czerwca!

Bilety dostępne na stronie biletin.

Więcej informacji na oficjalnej stronie: www.fotocamp.pl

Link do wydarzenia na FB.

Partnerzy festiwalu:

NATIONAL GEOGRAPHIC POLSKA, CANON, SONY, TECCO, EPSON, EIZO, FUJIFILM, ZEISS, PACSAFE, ILFORD, ROTOLIGHT, BENQ, X-RITE, LOWEPRO, LACIE, ADOBE, NIKON, SIGMA, PROFOTO, LYO FOOD, CYFROWE.PL, MAGAZYNPRESS”, FOTOPOLIS.PL, DIGITAL CAMERA POLSKA


Grand Press Photo 2018

Z ogromną radością i wzruszeniem chciałbym poinformować, że moje zdjęcie z exodusu Rohingjów otrzymało pierwsze miejsce w konkursie Grand Press Photo 2018, w kategorii “Wydarzenia”.  

W tym roku miałem podwójną radość, ponieważ druga fotografia, także z exodusu, była nominowana do finału w kategorii “Ludzie”.

Serdeczne gratulacje dla Adama Lacha, który zrobił piękne Zdjęcie Roku!

Pełna galeria zdjęć oraz wszystkich zwycięzców znajduje się na stronie organizatora - Magazynu Press.“Red in the land” - Golczewo, przystanek PKS

Golczewo. Przystanek PKS. 

 - Dzień dobry, jestem fotografem National Geographic Polska i w skrócie robię projekt o post sowieckich pomnikach i relacji do nich lokalnych społeczności… 

 - Fotograf? 

 - Tak

 - Musi Pan iść prosto koło ronda jak jest taki sklep warzywniczy. Sklep jest po prawej a fotograf po lewej 

- Rozumiem. Ale ja nie szukam fotografa… 

- Aaa…to ja nic nie wiem… 

- Może jednak pamięta Pani coś związanego z pomnikiem? 

- Pamiętam, tam na grzyby się kiedyś chodziło…


Guja Ba

Guja Ba urodziła się 15 dni temu w obozie Thangkhali. Leży razem z matką na podłodze
szpitala Sadar w Koks Badźar, czekając na pomoc – zachorowała i została skierowana do
lekarza. Urodziła się w Bangladeszu, jednak nadal pozostaje bezpaństwowcem. 

Jej rodzice, matka Jannat Tara (19) i ojciec Rohim Ullah (25), mieszkali w Birmie w wiosce Naitung
Dong. W trakcie odwetu siły birmańskie spaliły ich dom i cały dobytek. Nie mając
niczego, zdecydowali się uciec do Bangladeszu, ratując jedyne, co im pozostało - życie.Rohingja - bez odwrotu

Grupa uchodźców w punkcie kontrolnym w Bangladeszu, skąd po uzyskaniu przepustek będą mogli udać się dalej do obozów dla uchodźców. Po wielu godzinach czekania, kobieta z dzieckiem otrzyma oczekiwany papierek.

Układanie zdjęć na wystawę to jedno a do zestawu ośmiu fotografii, zupełnie co innego. Okazuje się kolejny raz, że z tych samych zdjęć można ułożyć wiele mini-historii, akcentując za każdym razem coś innego. Tym razem w przygotowaniu set zdjęć z granicy i kolejne, setne zapętlenie :)


Rocznik dla Filharmonii w Szczecinie - aktualizacja

Kolejne uzupełnianie strony o materiały z archiwów. Tym razem odsłona komercyjna i pierwsza grupa prac, które miałem okazję wykonywać na potrzeby Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.  W roku 2015 wykonywałem zdjęcia na potrzeby dwóch wydań rocznika, z repertuarem filharmonii na rok 2015/2016.  Przyjemna praca pośród muzyki :)


Inspiracje - Szeroki Kadr

Moje prace “Newcomers” znalazły się w inspiracjach Szerokiego Kadru, jako wstęp do zapoznania się z twórczością autora przez czytelników serwisu. Szeroki Kadr powstał w 2008 roku i jest serwisem skierowanym do miłośników fotografii. Znajdziecie tam mnóstwo materiałów szkoleniowych, w postaci tekstów, zdjęć i wideo. Serdecznie polecam i dziękuję redakcji za wyróżnienie.


Portrety - birmański mnich

Odtwarzanie archiwów jest jak podróż w czasie. Fajnie jest obejrzeć ponownie miejsca sprzed wielu lat i wrócić do miejsc i ludzi, których miałem przyjemność spotkać podczas wyjazdów. Zupełnie wtedy pomijam fakt, że to już chyba czwarta odsłona strony (pewnie nie ostatnia), co jest już trochę męczące :) 

Na zdjęciu mnich z miejscowości Katha, Birma. Rok 2009.


Loteria

Grupa 300 uchodźców niedaleko punktu tranzytowego

Na horyzoncie opuszczona łódź, którą tej nocy przypłynęli uchodźcy

Opuszczona łódź, którą przypłynęli uchodźcy

To była kolejna noc, kiedy próbowaliśmy spotkać uchodźców przypływających łodziami do brzegu wyspy Shah Porir Dwip i zarazem kolejny raz, kiedy rozminęliśmy się o kilka godzin. W drodze na plażę spotkaliśmy grupę trzystu uchodźców, którzy czekali w lesie nieopodal plaży pod nadzorem straży granicznej. Przypłynęli dokładnie o północy.  Zostaną rankiem wysłani do pobliskiego punktu, w którym wydawane są przepustki do dalszej drogi w głąb lądu. Tymczasem na plaży pozostała po nich opuszczona łódź. 

Using Format