Wystawa “Newcomers” - Stara Galeria ZPAF, Warszawa

Zapraszam serdecznie na wernisaż wystawy “Newcomers”, który odbędzie się w dniu 25.07.2018 (środa) w Starej Galerii ZPAF. Po wernisażu rozpoczniemy spotkanie autorskie, które poprowadzi p. Andrzej Zygmuntowicz.

Wystawa będzie dostępna dla odwiedzających do dnia 17.08.2018. Do zobaczenia!


Informacje organizacyjne:

Stara Galeria Związku Polskich Artystów Fotografików, Plac Zamkowy 8, Warszawa 
Wernisaż w środę 25 lipca o godz. 19:30, ekspozycja do 17 sierpnia 2018. 
Spotkanie autorskie po wernisażu o godz. 20:00, poprowadzi Andrzej Zygmuntowicz 
Sponsor wystawy: Canon, Patron wystawy: National Geographic Polska
Galeria czynna od poniedziałku do piątku w godz. 12-18, w soboty i niedziele 14-18 

NEWCOMERS - Marcin Zaborowski
Rohingjowie to muzułmańska mniejszość etniczna. Zamieszkują birmański stan Arakan (Rakhine), położony na zachodzie kraju i graniczący z Bangladeszem. Ustępują liczebnie buddyjskim Arakańczykom, z którymi od kilku dekad pozostają we wrogich stosunkach. Na mocy przyjętej w 1982 roku ustawy o narodowościach, rząd Birmy oficjalnie nie uznaje Rohingjów za odrębną grupę. Stanowisko to podparł budzący kontrowersje i wątpliwy metodologicznie oficjalny spis 135 „narodów” Birmy, który ostatecznie wykluczył Rohingjów ze społeczeństwa. Jako nieuznana grupa etniczna są traktowani przez rząd birmański jak nielegalni imigranci, a w konsekwencji na ziemi, którą zamieszkują od pokoleń, pozostają bezpaństwowcami. Prześladowania Rohingjów mają charakter systemowy, zaś ostatni exodus, w którym 630 tysięcy Rohingjów uciekło z Birmy do Bangladeszu, jest powracającym akordem w toczącym się od czterech dekad dramacie. 
W piątek 25 sierpnia 2017 roku grupa partyzantów zaatakowała w Birmie posterunki policji i wojska. 
W akcji zginęło 59 partyzantów i 12 członków birmańskich sił bezpieczeństwa. Do ataku przyznała się Arakańska Armia Zbawienia Rohingjów, nowo powstała organizacja, na czele której stanął urodzony w Pakistanie potomek emigrantów ze stanu Arakan - Atta Ullah. Nad Rohingjami w jednej chwili roztoczyło się widmo pogromu. Odwet sił birmańskich prowadzony wraz z wsparciem buddyjskich mieszkańców wiosek był natychmiastowy i na niespotykaną od lat skalę. Wioski Rohingjów były otaczane i ostrzeliwane z moździerzy. Gwałcono kobiety, zabijano dorosłych i dzieci, bito, łamano ręce i nogi. W ogniu stawały całe osady, które później równano z ziemią. Majątki, od ryżu po złoto, zostały zrabowane. Rohingjowie, uciekając do pobliskiego Bangladeszu, ratowali życie. Atak skierowany był głównie w ludność cywilną i został określony przez ONZ jako „podręcznikowy przykład czystek etnicznych”. Tu zaczął się kolejny dramat dla wielu rodzin. Przepełnione ludźmi łodzie tonęły, a droga lądowa została zaminowana przez siły birmańskie. Ci, którym się udało, znaleźli schronienie w nowo powstałych obozach. Według szacunków ISCG żyje w nich obecnie ok. 834 000 uchodźców. W dwa miesiące wzgórza zamieniły się w abstrakcyjne „miasta”, sięgające po horyzont. Exodus Rohingjów stał się jedną z największych katastrof humanitarnych ostatnich 20 lat. 
„Newcomers” to kolejna odsłona projektu dokumentalnego „Rohingyas”, który autor rozpoczął w 2013 roku. Projekt jest zapisem historii bohaterów i losów prześladowanej społeczności Rohingja, w okrutny sposób wykluczonych ze społeczeństwa. 
dr. Michał Lubina / Marcin Zaborowski

Using Format