Mnich - wystawa w Brama Jazz Cafe

W dniach 24 lipca do 22 sierpnia 2009 w Brama Jazz Cafe w Szczecinie, odbędzie się wernisaż zdjęć z marcowego wyjazdu do Birmy. Tematem wystawy będzie fotoreportaż o mnichach przedstawiający codzienne życie w klasztorach.

Pomysł fotoreportażu narodził się w miejscowości Katha, kiedy to zrobiłem zdjęcie starych dłoni mnicha. Od tamtej pory szukałem odpowiednich ujęć, które złożyłyby się na kompletną historię, opowiadającą to co udało mi się „zobaczyć, poczuć i dotknąć” w wielu klasztorach w Birmie.


Robienie zdjęć mnichom to wdzięczna praca. Są niezwykle spokojni, cierpliwi i ciekawscy świata. Trzeba pamiętać, że ta ponad pół milionowa grupa ludzi w Birmie, cieszy się dużym szacunkiem i respektem nie tylko wśród jej mieszkańców. Kiedy w 2007 roku wybuchła „Szafranowa Rewolucja”, Birma była na ustach całego świata. Pierwszy raz w historii dyktatury tego kraju, tak liczna grupa, tak poważana i dotychczas neutralna, wystąpiła jawnie przeciwko juncie. Wielu z mnichów zapłaciło wtedy najwyższą cenę.

Mnisi wyróżniają się ubiorem i ogoloną głową. Każdy z nas zapewne widział na żywo lub w różnych mediach charakterystyczną sylwetkę mnicha – ogolona głowa i zarzucona na ramię, czerwona lub pomarańczowa, szata. Po podróży w Birmie moje wyobrażenie o życiu mnichów zostało wzbogacone. Mnisi to nie tylko mędrcy medytujący w salach. To także nowicjusze, trochę zagubieni w klasztorach i powracający na wakacje do domów, to dorastająca młodzież grająca w piłkę. Uczą się, medytują, spędzają czas wolny, pomagają innym, piszą egzaminy. Nad wszystkim czuwa zespół nauczycieli i mistrz klasztoru, którego twarz często zdobi fotografia w pokojach wychowanków. Ich zwyczaje i codzienne życie postaram się pokazać w tych kilkunastu fotografiach.

Wkrótce pojawi się nowy dział “Publikacje”, gdzie znajdzie się zbiór wystaw i publikacji zdjęc z podróży.

Pozdrawiam,
MZ

Using Format